הורים יקרים,

ביום-יום אני כותב לילדים. מעשיר את עולמם באינספור נושאים. היום אני כותב אליכם. מכתב קצר, לא “חופר” כפי שנהוג לומר בימינו.

ילדיכם חשופים לגירויים רבים של העולם המודרני: מחשב, טלוויזיה, משחקים ועוד. לכאורה גירויים אלו מוציאים את הילדים מעולם הקריאה. אבל זוהי טעות. עליכם ההורים לדאוג שהילדים יקראו בדיוק כפי שאתם דואגים שהם יאכלו, יכינו שעורי בית, יתרחצו ועוד.

בשבוע הספר עזרתי לאנשי המכירות בדוכן שלנו. עמדה שם אשה נחמדה עם ילדה קטנה ומקסימה. היא עלעלה בעיתונים, הפגינה התלהבות ואז אמרה, “חבל, הילדה שלי לא אוהבת לקרוא”.

שאלתי אותה בעדינות, “האם היא אוהבת לאכול?”

האמא פרצה בצחוק, “אתה לא רואה? היא כזו רבע-עוף!?”

“אה,” השמעתי אנחת רווחה – זו הייתה התשובה לה ציפיתי, “האם את נותנת לה לאכול?”

האם הרצינה פנים וענתה, “בטח!”

“אבל היא לא אוהבת לאוכל…” חייכתי והסברתי מיד שאני לא ממש רציני והסברתי את עצמי, “קריאה זה כמו אוכל. אנחנו יודעים שהילדים לא תמיד אוהבים לאכול. למרות זאת אנו נותנים להם צלחת גדושה בכל טוב. גם לילדים שלא אוהבים לקרוא צריך לתת חומרי קריאה רבים ואיכותיים. כי אם לא נגיש להם אוכל – הם לא יאכלו. אם לא ניתן להם ספרים – הם לא יקראו. וכן, בדיוק כמו משל האוכל, נסתפק בכמה ביסים קטנים – או בכמה עמודים… העיקר שיאכלו, העיקר שיקראו!”

  • הנהיגו שעות קבועות לקריאה. אל תתעקשו על פרקי זמן ארוכים ומתסכלים.
  • אל תתעקשו על סוג הקריאה. הילדים יכולים לקרוא סיפורי מתח, ספרי מדע פופולארי ומה שהם רוצים. העיקר שיקראו.
  • ככל שהילדים צעירים חשוב לתת להם טקסטים קצרים. עומס בקריאה ירתיע את הילדים. זה המקום להזכירכם: טקסט אותו אתם קוראים בדקה – ילד עשוי לקרוא בשעה!
  • קראו יחד עם הילדים. חשוב להקריא לילדים קטעים. מחקרים מראים, שמומלץ להקריא אפילו לילדים בוגרים.
  • קראו לצד הילדים. קחו ספר או עיתון ושבו יחד עם הילדים לשעת קריאה משפחתית.

יש עוד מילון טיפים לעידוד הקריאה. את חלקם תוכלו למצוא במדריך להורים באתר זה, ובדף הפייסבוק שלו ובמקומות רבים באינטרנט. דבר אחד חשוב: עידוד הקריאה הוא באחריות שלכם.

קריאה מהנה!

רמי שיר, עורך ראשי