ימים אחרונים של חופש  

למרות שאנחנו עדיין במתח: האם שנת הלימודים תיפתח במועד או שחלילה תפרוץ שביתה,
במוקדם או במאוחר שנת הלימודים תשפ”ג תצא לדרך…
לפעמים אנחנו, המבוגרים, שוכחים איך זה היה כשאנחנו היינו ילדים, ואנחנו אוהבים לחשוב שתקופת הילדות נטולת דאגות וחששות. האמת היא, שהילדות היא תקופה לחוצה הדורשת מהילדות ומהילדים להתמודד עם מצבים מורכבים:

 • חברת הילדים
 • לימודים והישגים לימודיים
 • המשפחה
 • עולם המבוגרים
 • החדשות שרואים בתקשורת ועוד.

אז נכון שכמעט כולם אוהבים את החופש הגדול, אבל בעוד שחלק מהילדים כבר לא יכולים לחכות עד שיחזרו לבית הספר ויפגשו את כל החברים, אצל ילדים אחרים – החזרה ללימודים היא קשה בגלל מיליון ואחת סיבות. קיבצנו רשימה חלקית של הסיבות שיכולות לגרום לחרדה לקראת סיום החופש והחזרה לבית הספר:

תקופת המעברים

תחילת שנת הלימודים היא תקופה של מעברים רבים. המעבר מגן הילדים לבית-הספר, מעבר בין כיתות, מפגש עם מורים וצוותי הוראה חדשים, שינוי של הכיתה בה לומדים, מקצועות חדשים, ילדים חדשים שיצטרפו לכיתה… ואולי גם אתם בין המשפחות שעברו דירה בחופש הגדול ועדיין מסתגלות לבית החדש ולשכונה בה עברתם לגור?

בית הספר החדש

שינוי הוא מאתגר. בין אם עולים לכיתה א’, לחטיבת הביניים או מתחילים ללמוד בבית ספר חדש כי עברנו דירה במהלך הקיץ – מעבר לבית ספר חדש תמיד מלווה בהתרגשות וחששות. איך יהיו המורים? התלמידים?
ביקור בבית הספר החדש לפני שנת הלימודים יכול לעזור להפיג לפחות חלק מהחששות – עושים סיבוב ומוודאים שיודעים איפה חדרי  השירותים, באיזו קומה הכיתה החדשה ואיפה נמצא חדר המורים. כל אלה יעזרו להקל על תחושת הזרות וחוסר השייכות בימים הראשונים.

חרדת פרידה וחזרה לשגרה

אחרי שבילינו את כל הקיץ עם ההורים, המשפחה והחברים – בטיולים, בים או בבריכה, ואולי אפילו בחופשה ממושכת יחד, בארץ או בחו”ל – לפעמים קצת קשה להיפרד מכולם ולחזור לשגרה. כדי להקל על החששות – אפשר להזכיר לילדות ולילדים שאנחנו נמצאים במרחק שיחת טלפון אחת. אפשר גם להזכיר להם איזה כיף יכול להיות בשנה החדשה – אולי נצטרף לחוג נוסף, נלמד מקצוע מעניין שרק “גדולים” לומדים או שנכיר מורים וחברים חדשים?

הישגים לימודיים

הילדים והילדות מרגישים שאנחנו מצפים מהם להצליח בלימודים. זהו עומס רגשי שקשה לנו לדמיין. כדאי לנו לנסות להיזכר בילדות שלנו: איך הרגשנו כאשר קיבלנו ציון רע? מה קרה כאשר נכשלנו?
זהו לחץ המקיף את הילדים במספר חזיתות: השוואת ציונים מול ילדים אחרים, הציפיה שלנו ההורים וגם הלחץ שמופעל על הילדים מצוות בית-הספר.

הצקות ובריונות

לצערנו, ולמרות המודעות שהולכת וגוברת – ילדות וילדים רבים עדיין סובלים מהצקות ובריונות בבית הספר. במקרה כזה, כמובן שיהיו חששות לקראת סיום החופש והחזרה בית הספר.
התמודדות עם בריונות בבית הספר יכולה להוות גורם לחץ גדול עבור ילדים רבים ולגרום להם ללחץ וחרדות. ליד מי אני אשב? עם מי אוכל לבלות בהפסקה? חשוב לערב את הצוות החינוכי ואת ההורים האחרים, וליצור עבור הילדים סביבה בטוחה.
למרבה השמחה, בשנים האחרונות המודעות לתופעת החרמות גוברת… בעוד כמה חודשים יצא גליון מיוחד של אצבעוני שיעסוק בתופעה קשה זו.

איך יודעים אם מרגישים חרדה מהחזרה לבית הספר?

חרדה יכולה להרגיש ולבוא לידי ביטוי באופן שונה אצל כל אחד,
אבל יש כמה סימנים שמאפיינים חרדה וכדאי לשים לב אליהם:

 • עייפות
 • עצבנות ותחושה של אי שקט
 • קשיים בריכוז וקושי לשלוט במחשבות מודאגות
 • ילדים רבים ידווחו על כאב ראש או כאב בטן

איך מתמודדים עם לחצים?

כשמדובר בהתמודדות עם לחץ, יש הרבה דברים שהורים וילדים יכולים לעשות כדי להקל על התחושות:

 • לדבר על זה – אם נראה שהילד או הילדה מתקשים או חוששים לדבר, אפשר להציע להם לכתוב או לצייר, ולהזכיר להם שאחרי שנדע מה שהם מרגישים, נוכל גם לעזור להם להתמודד ולשחרר את הלחץ.
 • לצייד אותם באסטרטגיות הרגעה עצמית – מיינדפולנס, נשימות, דמיון מודרך, לשיר, לשחק, חזרה על מנטרות.. יש המון שיטות ודרכים להקל על תחושת חרדה – ולהירגע.
 • ללמד אותם לראות את חצי הכוס המלאה – אצל חלק מהאנשים והילדים זה קורה באופן טבעי ויותר בקלות, ואילו אצל אחרים – זו מיומנות שצריך לתרגל. זה לא אומר שצריך לעשות אידיאליזציה לכל מצב, אבל כן חשוב ללמד אותם להתמודד עם כשלונות או תחושות לא נעימות בצורה בריאה ובדרך שתוביל אותם ללמוד מהקשיים ולא “לשבור את הכלים” או להרגיש רע עם עצמם כשמשהו לא הולך לפי התכנית. הדבר הראשון שאנחנו כהורים יכולים לעשות, הוא ליצור סביבה חיובית בבית. אנחנו לא מחדשים כאן כלום – הילדים הם המראה שלנו. ולפעמים לא מספיק רק לשמור על שפה נאותה או לעבור לדבר בשפה שהם לא מבינים כשאנחנו לא רוצים שהם ישמעו משהו. לפעמים אנחנו שוכחים לספר איזה יום מעולה (או נוראי) היה לנו בעבודה וכמה אנחנו מתרגשים כי הפרויקט החשוב שלנו יצא לדרך. הפכו את תחילתה של שנת לימודים חדשה לחוויה מרגשת ומהנה: אפשר לערוך מסיבת חזרה לבית הספר, ולהכין יחד רשימה של כל הדברים הכיפיים שהולכים לקרות השנה!
 • ליצור לוח זמנים – אחד הדברים המאתגרים ביותר בחזרה לבית הספר הוא שהכל הופך להיות שונה לגמרי ממה שהיה במהלך החופשה. שגרות ולוחות זמנים עמוסים שצריך לעמוד בהם כדי להגיע בזמן לבית הספר ולחוגים. כדי להקל על זה, אפשר להתחיל את הלו”ז החדש כמה ימים לפני תחילת שנת הלימודים. להתחיל להתרגל לשעות השינה והקימה, לתכנן יחד מה לשים בכריך או מה להכין לארוחת הצהריים שתחכה לכם כשהם חוזרים מהיום הראשון בבית הספר.

אנחנו מאחלים שנת לימודים נהדרת לכל הילדות והילדים שאנחנו כל כך אוהבים, וכמובן שגם לכם, ההורים!