אנו נמצאים בעולם מהיר, עשיר בגירויים ובריגושים. לעיתים נדמה, שבעולם המודרני אין זמן ואין צורך לקרוא. הכל מגיע בטלוויזיה, באינטרנט או ישר לטלפון הנייד.

אנו רוצים להזכיר, שכל האנשים האחראים לתכנים – כולם – יודעים קרוא וכתוב. כולם חובבי המילה הכתובה. וכדי לפתח טכנולוגיה ולפתח תוכן – צריך להיות איש תרבות משכיל. . .

 מודל לחיקוי

ילדים מסתכלים על הוריהם כמודל לחיקוי. אופן סטריאוטיפי, ולשם הדוגמא בלבד, כאשר אבא מתגלח – הילד לומד להתגלח. אשר אמא מתלבשת יפה – הבת לומדת להתגנדר. . . כאשר ההורים קוראים – גם הילדים לומדים להכיר בחשיבות ובכיף של הקריאה.

המלצות:

  • עיתוני אצבעוני לא גדולים, לא כבדים ולא עמוסים בטקסטים. ניתן לקחת אותם לכל מקום ולקרוא קטעים קצרים בהזדמנויות שונות: בארוחת הבוקר כאשר מחכים לשוקו, בנסיעה במכונית, בתור בקופת חולים (וכמובן רק שתהיו בריאים תמיד), לפני השינה, בין תוכניות טלוויזיה, כאשר הולכים לבקר חברים והילדים חוששים שיהיה להם משעמם שם בין המבוגרים. . . כל מקום וכל שעה טובים לקריאה של סיפור, כתבה או אפילו סתם בדיחה.
  • העניקו מנוי מתנה לילדים. ניתן להזמין מנוי מתנה לתקופה של כמה חודשים בלבד, כדי להתאים את המתנה לתקציב העומד לרשותכם. זוהי מתנה יוצאת דופן, מקורית, מלווה בכרטיס ברכה מיוחד המצורף לגיליון הראשון.
  • צמצמו בשעות מחשב ובשעות טלוויזיה. נסו לקבוע סדר יום הכולל שעת קריאה. פעם השעה תוקדש לעיתון ופעם לספר מומלץ.
  • נסו לעודד את ילדיכם לחשיבה בעקבות המסופר בעיתון. כמה טיפים תמצאו בפינת ההדרכה שלנו למורים. אפשר לבקר במוזיאון, בגן-חיות, לחפש עוד מידע ביחד באינטרנט או באנציקלופדיה. השתמשו בעיתון כדלת הכניסה לתוך עולם אינסופי של ידע. היתרון הגדול של עיתון, על-פני ספרים, שהוא פותח אשנב לאינספור נושאים. מתוך הניסיון שלנו, ילדים פותחים אנציקלופדיות רק לצורך הכנת שעורי-בית ועבודות כתה. העיתון נפתח, צבעוני, מרתק וכתוב בשפה יותר ידידותית לילדים.
  • אל תצפו למאה אחוזי קריאה בעיתון. גם אתם, המבוגרים, לא קוראים כל מילה כתובה בעיתון היומי או במגזין שלכם. אחד מוותר על מדור הספורט, השני על הרכילות והשלישי על כלכלה. . . גם ילדים לא חייבים לגלות עניין בכל כתבות העיתון. אם ילדיכם יגלו עניין בכמחצית העיתון – סימן שהצלחנו לענות על מספר רב של תחומי ענין!
  • גם אם ילדיכם משקיעים רק חמש דקות בקריאת העיתון, זה סימן שהוא יוצר בהם גירוי חיובי וסקרנות. לצערנו, בעולם הגירויים המודרני, חמש דקות הם הרבה מאוד זמן!